Jak dostać dodatek do czynszu w Holandii?

Mieszkasz w Holandii i wynajmujesz mieszkanie, a czynsz wynajmu jest dość wysoki, to możesz ubiegać się o dodatek na mieszkanie – huurtoeslag. Im mniej zarabiasz, tym większe szanse na dodatek. Jeśli twój czynsz wynosi 710,68 euro miesięcznie lub więcej to nie masz prawa do dodatku. Jeśli jest niewiele niższy niż kwota 710,68 euro, a dochody małe, jest szansa.

Ale dodatek mieszkaniowy nalezy się osobom, które wynajmują mieszkanie socjalne od spółdzielni mieszkaniowej. Nie liczy się wynajęcie jednego pokoju od osoby prywatnej. Mieszkania socjalne są najtańsze i to na nie dostaje się głównie huurtoeslag. Ale aby dostać takie mieszkanie, trzeba wyczekać swoje w kolejkach.

Rozłąkowe w Holandii

Rozłąkowe w Holandii (fot. pixabay.com)

Przydział dodatku mieszkaniowego zależy od wieku wynajmującego i dochodów. Na przykład osoby w wieku 19-22 lat, które płacą czynsz w wysokości mniej niż 409,92 euro miesięcznie, a więcej niż 231,87 euro miesięcznie skorzystają z tego dodatku. Wysokość huurtoeslagu uzależniona jest od relacji pomiędzy wysokością Twojego czynszu a dochodami. Ponadto musisz być Holendrem lub legalnie przebywać na terenie Holandii. Trzeba być zameldowanym pod adresem swego mieszkania w gminnym rejestrze.

Po spełnieniu wszystkich warunków przydziału huurtoeslagu, należy zwrócić się do holenderskiego urzędu podatkowego (Belastingdienst). Tam potrzebujemy numer DigiD. Logujemy się swoim loginem i hasłem, następnie składamy wniosek. Na odpowiedź z urzędu podatkowego czekamy 8 tygodni. Jeśli po tym czasie nie otrzymaliśmy odpowiedzi, to trzeba zadzwonić do urzędu o sprawdzenie statusu podania. Bywa tak, iż należy czekać kolejne 8 tygodni na rozpatrzenie.

Podobne artykuły...