Dortmund – miasto bliskie Polakom

Dortumnd to niemieckie miasto w zachodniej części Niemiec. Nasi rodacy kojarzą Dortmund głównie z piłką nożną, a konkretnie z naszymi piłkarzami Robertem Lewandowskim, Jakubem Błaszczykowskim i Łukaszem Piszczkiem. Trzech wspaniałych polskich piłkarzy grało w drużynie Borussi Dortmund.

Dortmund stadion

Dortmund to przede wszystkim przemysł wydobywczy, hutniczy, metalowy, elektroniczny i spożywczy. Kojarzony jest także z instytucjami finansowymi, giełdą, firmami handlowymi oraz węzłem kolejowym. Nie należy zapominać o wspaniałych uczelniach wyższych.

Troszeczkę historii: pierwsze historyczne zapisy o Dortmundzie miały miejsce w IX wieku, a dokładnie w 880 roku i istniało pod nazwą Throtmanni. Wtedy była to niewielka osada karolińska. Dopiero w 1222 roku zaczęto używać nazwy Dortmunde. Z czasem miasto zaczęło rozrastać się, aż w końcu mało wielkie znaczenie gospodarcze dla kraju. W XIII wieku Dortmund należał do Ligi Hanzeatyckiej, a od połowy XIV wieku był siedzibą związku kupców Westfalii.

Dortmund posiadał status wolnego miasta aż do 1802, a w 1806 stał się częścią Wielkiego Księstwa Berg. Klęska Napoleona doprowadziła, że wszedł w skład pruskiej prowincji Westfalii. Wtedy stał się centrum górnictwa, hutnictwa, oraz produkcji piwa. Do dnia dzisiejszego znamy takie marki piwa jak: Dortmunder Union-Brauerei, Brinkhoff´s, Kronen i DAB.

Miasto mimo zniczenia zachowało liczne zabytki, takie jak: Haus Westhusen – zamek z fosą z XIV w, Haus Schulte-Witten – willa rodziny Schulte-Witten (1880) czy Gut Niederhofen – zabudowania dóbr rycerskich z XIII w. Wspaniałe muzea historyczne przypominają wszystkim historię miasta i Niemiec.

Podobne artykuły...