Eindhoven – miasto w południowej Holandii

Eindhoven leży nad rzeką Dommel w dorzeczu Mozy, w prowincji Brabancja Północna (południe Holandii). Miasto liczy 225 tys. mieszkańców (dane z 2012). Eindhoven rozmieszczone jest na powierzchni 88,84 km², z czego 1,09 km² to tylko tereny zalane wodą. Jest piątym miastem pod względem ludności w Holandii, a w skład aglomeracji wchodzą następujące miasta: Heeze, Best, Oirschot, Veldhoven i Valkenswaard.

Eindhoven Holandia

W 1232 roku prawa miejskie Eindhoven nadał książe Brabancji Henryk I. Historia miasta była burzliwa ze względu na wojny w latach 1486 i 1543, gdzie miasto zostało zniszczone. W 1554 roku miasto w 70% zostało zniszczone przez ogień. Natomiast 29 lat później miasto zdobyli Hiszpanie, gdzie 1692 roku Holendrzy zdołali je odzyskać z rąk okupanta.

XX wiek to rozkwit miasta pod względem przemysłu elektronicznego. Do dnia dzisiejszego Eindhoven to wielki ośrodek przemysłu elektronicznego dzięki koncernowi Philips. Produkuje się urządzenia medyczne, radia, telewizory, maszyny liczące, agd, żarówki itp. Miasto posiada dobrze rozwinięty przemysł samochodowy i szklarski, węzły komunikacyjne: drogowy, lotniczy i kolejowy. Eindhoven jest miastem partnerskim Bydgoszczy i Białegostoku.

Podobne artykuły...