Czy warto emigrować do Holandii?

Osoby, którym zdarzyło się już pracować w Holandii przeważnie mają jedną rzecz do przekazania i podkreślenia – jest to kraj, w którym opłaca się pracować. Rolę odgrywają tu zarówno względy materialne, jak i samo podejście do zagranicznych pracowników – które to cechuje się wyjątkową tolerancyjnością miejsc pracy holenderskich firm.

Holandia regularnie rośnie pod względem popularności w rankingu krajów do których Polacy wyjeżdzają na wyjazdy zarobkowe – i obecnie cechuje się pod tym względem popularnością wyższą niż Wielka Brytania. Powodem tego są nie tylko wysokie standardy warunków pracy i atmosfera, ale także wysokość pensji i niewielkie bezrobocie. Spośród nie wymagających ani znajomości języka, ani żadnych kwalifikacji, bardzo popularna jest praca sezonowa, taka jak pomoc przy zbiorach lub w szklarniach. Praca całoroczna też nie jest tam trudna do znalezenia – jednak w tym przypadku pomoże już nam znajomość języka holenderskiego na poziomie komunikatywnym.

Holandia

Biorąc pod uwagę fakt, iż holenderska gospodarka stale się rozwija i zachodzi szybka rotacja wśród pracowników, prace fizyczne w Holandii są łatwo dostępne, zwłaszcza w przemyśle budowlanym. Oczywiście, oferta pracy różni sie od tego czy znajdujemy się na północy, czy na południu kraju. Domeną południowej Holandii jest uprawa warzyw, zaś na północy kraju dominuje przemysł kwiatowy. Innymi przemysłami, które cechują się stałą dostępnością dla pracowników w całej Holandii jest przemysł mięsny, przetwarzanie żywności, praca w supermarketach i magazynach oraz praca przy wózkach widłowych.

W przypadku emigracji, niezależnie od wykonywanej pracy, możemy się standardowo spodziewać, że odłożenie miesięczne kwoty co najmniej 600 do 1000 euro miesięcznie nie jest problematyczna – oczywiście w zależności od wykonywanej pracy. Jako iż mieszkanie kosztuje 600-800 euro miesięcznie, benzyna około 1,50 euro za litr, chleb kosztuje około 1,5 euro, szynka od 1 euro, zaś masło 1 euro – to bez problemu można się zamknąć w kwocie 50 euro na jedzenie w tygodniu. Zaoszczędzenie pieniędzy nie stanowi zatem problemu. Natomiast, zakup przeciętnego mieszkania wiąże się z kosztem około 60 tysięcy euro – warto zatem zapisać się do programu wynajmu mieszkań od spółdzielni lub wynająć je od osoby prywatnej.

Innymi czynnikami, które mogą zachęcić nas do rozważenia emigracji są: łatwość poruszania się rowerem, sprawniejsze zabezpieczenia socjalne, wysokie bezpieczeństwo oraz bardzo dobrej jakości woda pitna.

Podobne artykuły...