Holenderskie plaże – przegląd

„Korki plażowe” to zjawisko pojawiające się w ciepłe, upalne dni na holenederskich plażach. Jeśli jest ciepło każdy Holender pragnie spędzić ten dzień na plaży. Tym samym tworzą się korki w pociągach czy autobusach. Trzeba czymś dojechać na najbiższą plażę. A jakie plaże mają do dyspozycji Holendrzy i turyści. Oto kilka z nich.

Blijburg – Amsterdam

To chyba najpopularniejsza miejska plaża w stolicy. Istnieje od 2003 roku i mieści się w młodziutkiej dzielnicy IJburg. Można biernie odpoczywać: leżeć, słuchać muzyki, opalać się, coś zjeść i napić się. W wekeendy jest trochę głośniej z racji organizowanych koncertów czy innych imprez kulturalnych.

Hoek van Holland

Plaża położona niedaleko Europoortu, największego portu. Tutaj odpoczywają głównie mieszkańcy Hagi i Rotterdamu. Sama plaża o szerokości 250 metrów i długości na 3,5 km biegnie wzdłuż wybrzeża Morza Północnego. Mamy okazję podziwiać statki, które witają do portu. Jeśli znudziliśmy się leżakowaniem to można zwiedzić Museum RockArt. Muzeum poświęcone jest historii holenderskiej muzyki pop.

Texel – De Koog

Plaża na wyspie. Bowiem Texel to jedna z najbardziej znanych Wysp Zachodniofryzyjskich. Na plażę dostaniemy się promem z Den Helder, który kursuje o regularnym rozkładzie jazdy. Turyści i Holendrzy upodobali sobie miasteczko De Koog z piękną, szeroką plażą. Znudzeni plażowaniem możemy pozwiedzać miasteczko lub odpocząć w lokalnej kawiarni. Alternatywa jest spacer po pobliskim lesie.

IJmuiden

IJmuiden to miejscowy port, trzeci po Rotterdamie i Amsterdamie. Miasto przemysłowe, czyli mało atrakcyjne, ale plaża zachwyca każdego. Same zalety: szeroka, długa i mało zaludniona.

Noordwijk

Noordwijk to aż 12 km plażowania. Jest to jedna z najdłuższych plaż w Holandii. Leży w połowie drogi do Amsterdam – Haga. Plaża doceniona za czystość wody i plaży oraz walory turystyczne. W pobliżu plaży działa hotel Huis ter Duin oraz znajduje się szkoła kitesurfingu.

Podobne artykuły...