Kto zna miasto Alkmaar?

Alkmaar to miasto w północno-zachodniej Holandii i położone jest nad Kanałem Północnoholenderskim. Pierwsze informacje o tym mieście pojawiły się już w okresie X wieku naszej ery. Prawa miejskie uzyskało 11 czerwca 1254 hrabia Floris V Holenderski. W 1573 roku załodze miasta udało się odeprzeć atak Hiszpanów, wtedy też nastąpił przełom holendersko-hiszpańskiej wojny o niepodległość. Od tego wydarzenia funkcjonuje powiedzenie „Bij Alkmaar begint de victorie”, czyli Zwycięstwo zaczyna się w Alkmaarze.

XVI wiek to rozkwit warzenia soli oraz przemysłu browarniczego. Początek XIX wieku to duża inwestycja budowlana wielkiego Kanału Północnoholenderskiego, który biegnie również przez miasto Alkmaar. W 1824 roku otwarcia Kanału dokonał król Wilhelm I. Po II wojnie światowej następuje znaczny rozwój miasta a tym samym zwiększa się liczba mieszkańców miasta.

W chwili obecnej Alkmaar to potęga przemysłu, głównie czekolady. Ponadto jest wielkim ośrodkiem handlowym (targi serów) i kulturalnym (muzeum piwa). Najważniejsze zabytki miasta to: kościół Św. Wawrzyńca z XV – XVI wieku i ratusz z XVI – XIX wieku.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć naszego omawianego miasta Alkmaaru. Polecamy.

Podobne artykuły...