Minijob – zatrudnienie w Niemczech

Minijob lub inaczej Basis w Niemczech oznacza „umowę zlecenia”. W naszym kraju określana jest mianem umowy śmieciowej. W Niemczech na Minijob zarobimy do 450€ miesięcznie.

Na umowie Minijob pracują głównie osoby jako drobna pomoc w pracy, a dotyczy zawodów działających w handlu, gastronomii czy służbie zdrowia. Określa się, iż na takiego rodzaju umowie pracuje blisko siedem milionów ludzi w Niemczech. Na Minijobie dorabiają również emeryci czy renciści ale głównie studenci. Są także takie osoby, które oprócz pracy głównej dorabiają na minijobie. Taki rodzaj umowy W Niemczech nazywa się Nebenjobber.

zatrudnienie Niemcy

Umowa Minijob ma swoje kryteria. Obowiązuje minimalna stawka wynagrodzenia oraz określona liczba godzin pracy. W przypadku Minijob nie posiadamy opłacanego ubezpieczenia zdrowotnego i nie ma okresu wypowiedzenia. Obie strony mogą rozstać się w każdej chwili bez żadnych zobowiązań. Jedynym zobowiązaniem jest zapłacenie od tej umowy składki emerytalnej, która wynosi 5% kwoty dochodu. Ale można wyrazić niechęć płacenia tej składki. Należy złożyć stosowny wniosek u swojego pracodawcy, a on przedłożyć go w stosownej instytucji.

Umów Minijob można być kilka, pod warunkiem, że wszystkie łącznie kwoty z umów nie przekroczą minimalnego wynagrodzenia, czyli 450€ miesięcznie.

Istniej także krótkoterminowy Minijob. Jest to umowa zawierana na nie dłużej niż 3 miesiące, w przypadku osoby pracującej 5 dni w tygodniu. W tym przypadku nie płacimy żadnych składek socjalnych, jedynie podatek.

Podobne artykuły...