Roaming w Unii Europejskiej

15 czerwca 2017 to magiczna data dla każdej osoby korzystajacej z usług roamingu na terenie Unii Europejskiej. Poruszanie się osób na terenie krajów europejskich bez kontroli to norma. Normą stanie się także korzystanie z telefonów komórkowych za granicą za darmo albo niską opłatą. Do tej pory płaciliśmy kosmiczne kwoty za każdą minutę połączenia telefonicznego czy transmisję danych. Często ograniczaliśmy nasze rozmowy z rodziną, z najbliższymi w kraju. Bardzo często korzystaliśmy z darmowych możliwości jakie oferowały nam komunikatory w internecie. Teraz ma się to zmienić.

Od kilku lat Komisja Europejska starała się o zniesienie roamingu. Silne działania legislacyjne i dobra wola operatorów doprowadziły do pełnego sukcesu. Sukcesem jest fakt, iż za rozmowy przychodzące i wychodzące zapłacimy jak w kraju. Także transmisja danych i Sms-y również mają być w cenie usług krajowych. Jeśli posiadamy umowę na wszystkie rozmowy za darmo w kraju to możemy wykorzystać je na wakacjach w Hiszpanii czy we Włoszech. A korzystnie z mediów społecznościowych na wakacjach sprawi nam jeszcze większą satysfakcję.

roamnig ue

Aby nie było tak fajnie to jest malutki „haczyk”. Jak to zawsze bywa jest „małe ale”… To małe „ale” polegać będzie na tym, że krajowy operator telefoni komórkowej może naliczyć dodatkowe opłaty z racji dłuższego pobytu za granicą. Te osoby które wyjeżdżają na wakacje czy krótki czas nie zapłacą nic. Natomiast jeśli operator dopatrzy się dłuższego pobytu to może naliczyć dodatkowe opłaty. Ale nie mogą być większe niż 3,2 eurocenty za minutę rozmowy, za Smsa zapłacimy 1 eurocenta czy 7,7 euro za gigabajt danych.

Ważne jest też to, że jeśli ktoś dzwoni do nas z kraju to nie zapłacimy za połączenie. Do tej pory było „od granicy do granicy”. Koniec z opłatami. Mamy nadzieję, że nasi krajowi operatorzy telefoni komórkowej dostosują się do nowych przepisów. Nowe przepisy raczej nie spodobają się dostawcy, ale nam na pewno. Dzwońmy ile możemy. Z przywilejów bycia cżłonkami Unii Europejskiej należy korzystać. Korzystajmy póki jeszcze należymy do tej Unii!

Podobne artykuły...