Rowerem po Holandii

Holandia kojarzy się nam z piwem, wiatrakach, tulipanami i oczywiście z rowerami. Okazuje się, że aż 85% Holendrów posiada przynajmniej jeden rower. Zdarza się, iż rodzina posiada 3 rowery lub więcej. A jakiego typu rowery preferują Holendrzy? Holendrzy pokochali rowery tzw. omafiets. Jest to tradycyjny dwukołowy damski rower z dużymi kołami, który ma wysoko osadzoną kierownicę, co pozwala jeżdżącemu na wygodną postawę podczas jazdy. Nie garbi się. Dawniej dostępny był jedynie w kolorze czarnym ale dzisiaj mamy do wyboru pełną paletę barw.

rowerem po Holandii

Z racji tak dużej liczby posiadanych rowerów nie dziwi nas duża ilość sklepów z rowerami i asortymentem rowerowym. Ceny takich rowerów zaczynają się od 100 euro w zwyż. Górną cenę trudno określić. W dużych salonach rowerowych można nawet skorzystać z jazdy próbnej, coś na wzór samochodów. Dla mniej zamożnych osób istnieją sklepy, gdzie można kupić używane rowery. Cena jest różna i zależy od stanu roweru. Niestety, zdarzają się częste kradzieże dwukołowych pojazdów, więc nowe rowery zazwyczaj są ubezpieczane. Taką polisę ubezpieczeniową na rower możemy kupić w sklepie od ręki. Kupując rower – kupujemy polisę. Wysokość takiej polisy zależy od ceny roweru i firmy ubezpieczeniowej. Ale Holandrzy oprócz polisy inwestują też w dobre zapięcia do roweru, blokady na tylne koła czy korzystają z płatnego parkingu.

Zgodnie z holenderskim prawem rower powinien posiadać dobre oświetlenie a do nich należą przednie białe i tylne czerwone. Musi mieć sprawny dzwonek, sprawne pedały i hamulce, nieuszkodzoną ramę, czy dobrze osadzone siodełko i kierownicę. Ponadto powinien posiadać boczne światła odblaskowe i światła odblaskowe w pedałach. Każda osoba kierująca rowerem musi znać przepisy ruchu drogowego jakie obowiązują w kraju.

rowerem po Holandii

Holandia jest krajem bardzo przyjaznym dla rowerów z racji położenia geograficznego, dlatego ma bardzo dobrze zorganizowaną sieć ścieżek rowerowych. Poruszanie się po dużych miastach nie stwarza kierującemu żadnych kłopotów. Sklepy wyposażone są w dokładne mapy przedstwiające szlaki rowerowe, a strony internetowe pozwalają samemu wytyczyć trasę i ją wydrukować. Rower można przewozić w pociągu, ale w wyznaczonych godzinach kupując stosowny bilet. Wyjątki są w święta, niedziele i miesiące letnie.

Podobne artykuły...