Skansen Zaanse Schans

Skansen Zaanse Schans to skansen wiatraków i starych drewnianych domów. Skansen położony jest w miejscowości Zaandam, obok Zaandijk. Ze względu na podział administracyjny to należy do Zaanstad, prowincja Holandia Północna. Zaanse Schans to najpopularniejsza atrakcja wśród turystów, a jest co podziwiać. Przepiękne wiatraki i stare drewniane domy zachwycają wszystkich. Teren skansenu leży nad rzeką Zaan, która idealnie wpasowuje się w tematykę wiatraków.

Już około roku 1600 zaczęto budować wiatraki nad rzeką Zaan. Pierwszym ich zadaniem było osuszanie terenu, a z czasem zaczęto używać ich do celów produkcyjnych. Wiatraki przerabiały zboża, olej jadalny, tytoń, gorczycę czy drzewo. Z końcem XVIII wieku liczba wiatraków osiągnęła tysiąc. Niestety, po roku 1850 prace wiatraków przejęły maszyny parowe. Część wiatraków została rozebrana, a na dzień dzisiejszy pozostało ich jedynie trzynaście.

skansen Zaanse Schans

Nazwy wiatraków jakie obecnie możemy podziwiać w skansenie:

  • wiatraki tartaczne: De Gekroonde Poelenburg („Ukoronowany Poelenburg”), Het Klaverblad („Listek koniczyny”), Het Jonge Schaap („Młoda owca”),
  • wiatraki wytwarzające olej: De Bonte Hen („Kolorowa Kura”), De Zoeker („Poszukiwacz”), De Os („Wół”),
  • wiatrak, który mieli gorczycę na musztardę: De Huisman („Gospodarz”),
  • wiatrak, który mieli pigmenty na farby: De Kat („Kot”).

Zwiedzając skansen możemy podziwiać przepiękne, unikalne dzieła sztuki. Wiatraki te w dalszym ciągu pracują i wytwarzają olej, mielą gorczycę na musztardę, a jedyny na świecie wiatrak De Kat mieli pigmenty na farbę. Stare drewniane domy są użytkowane przez prawdziwych mieszkańców, więc trudno mówić tu o muzeum. Na terenie skansenu znajduje się replika sklepu kolonialnego Alberta Heijna z końca dziewiętnastego wieku, muzeum Zaas, muzeum produkcji sera „De Catherinahoeve” i muzeum chodaka.

muzeum chodaka Holandia

Podobne artykuły...