„Za chlebem” do Niemiec

Rynek pracy dla Polaków otwarty został 5 lat temu. Z okazji wyjazdu do pracy do Niemiec do tej pory skorzystało 354 tyś osób z polskim paszportem. Takie dane przedstawiło niemieckie Bundesagentur fur Arbeit. Na początku otwarcia rynków pracy przez kraje Unii Europejskiej, Polacy bardzo chętnie wybierali pracę w Wielkiej Brytanii. W zeszłym roku jednak pierwsze miejsce zajęły Niemcy, a Wielka Brytania spadła na drugie. Trzeci kraj do którego Polacy chętnie wyjeżdżają „za chlebem” to Holandia.

A co spowodowało, że Polacy chętniej wybierają pracę w Niemczech? Pierwszym powodem jest silna niemiecka gospodarka, która potrzebuje słabo wykwalifikowanych pracowników fizycznych, jak i specjalistów IT, finansistów czy lekarzy. Drugim powodem są zarobki. Dla pracowników fizycznych pensje są trzy razy wyższe w porównaniu z polskimi zarobkami. Natomiast specjaliści mogą liczyć nawet na 10-krotną wyższą pensje. Pozytywnym bodźcem dla pracujących jest godzinowa stawka, która plasuje się na poziomie 8,5 euro.

wyjazd za chlebem

Trzecim najważniejszym argumentem wyboru Niemiec do pracy jest system opieki dla emigrantów. Wysoki kindergeld czy inne zasiłki dostępne dla emigrantów silnie zachęcają wszystkich do przyjazdu do Niemiec. Państwo niemieckie w chwili obecnej „myśli” nad zmianami w zasiłkach dla emigrantów. Ale zobaczymy co przyniesie rzeczywistość. Nie zmienia to jednak faktu, iż co piąty aktywnie zawodowo Polak deklaruje chęć wyjazdu do pracy właśnie do tego kraju.

Podobne artykuły...